Catégories
blog

Americká asociace pro úzkost a depresi. Panická porucha

Americká asociace pro úzkost a depresi. Panická porucha

Od Susan K. Treiman 14. února 2019 “

Panická porucha je úzkostná porucha charakterizovaná spontánními, neočekávanými záchvaty paniky, podle Anxiety and Depression Association of America (ADAA). (1) Záchvaty paniky jsou náhlé epizody intenzivního strachu, které mají také fyzické příznaky, podle Národního institutu pro duševní zdraví (NIMH). (2) Lidé s panickou poruchou se velmi obávají dalšího záchvatu paniky. (1) Často se snaží zabránit budoucím útokům vyhýbáním se místům, situacím nebo chování, které spojují s panickými útoky. V důsledku toho může panická porucha výrazně narušit každodenní život. (1)

Fyzickými příznaky panického záchvatu jsou reakce boje nebo útěku na nebezpečí-kromě toho, že neexistuje žádná hrozba.

Systém boje nebo letu je pro nás lidi pevně zapojený do zvládání nebezpečných situací a ti z nás, kteří mají strach, mají aktivovanou reakci boj nebo útěk, když spoušť není opravdu nebezpečná, “říká Beth Salcedo, MD, lékařská ředitelka. Rossova centra pro úzkost Související poruchy a předseda představenstva Americké asociace pro úzkost a depresi.

Naše srdce závodí a náš oběh zvýhodňuje naše velké svalové skupiny, takže můžeme utéct, a my zase máme závratě, protože krev proudí jiným způsobem. Naše tělo nás připravuje, abychom se pokusili uniknout nebezpečí, “vysvětluje.

Noah Clyman, licencovaný klinický sociální pracovník a ředitel NYC Cognitive Therapy v New Yorku, říká, že pracuje s pacienty, aby jim pomohl uvědomit si, že tyto často děsivé fyzické symptomy lze tolerovat a nebát se jich. „Hlavním cílem léčby je, aby se klient naučil, že pocity paniky jsou normální a nepříjemné, ale nejsou nebezpečné.“

Nejnovější v oblasti emocionálního zdraví

Zdroje duševního zdraví pro černé Američany

Demi Lovato je Kalifornie střízlivá: Co to znamená a je to bezpečné?

7 příčin úzkosti

Co je příčinou nárůstu protiasijských zločinů a jak můžeme obětem pomoci?

Známky a příznaky panické poruchy

Podle Americké psychologické asociace (APA) je charakteristickým příznakem panické poruchy přetrvávající strach z budoucích záchvatů paniky. (3) Pokud se setkáte se čtyřmi nebo více záchvaty paniky, zvláště pokud jste měli záchvat paniky a neustále se obáváte, že byste mohli mít další, můžete mít panickou poruchu.

Záchvat paniky zahrnuje podle ADAA alespoň čtyři z následujících příznaků: (1)

Palpitace, bušení srdce nebo zrychlený srdeční tep Pocení Třes nebo třes Pocit, že se zadýcháváte nebo se dusíte Pocit dušení Bolest nebo nepříjemné pocity na hrudi Nevolnost nebo zažívací potíže Pocit závratí, nejistota, točení hlavy nebo mdloby Zimnice nebo pocity tepla Pocit necitlivosti nebo brnění Pocity neskutečnosti nebo sami Strach ze ztráty kontroly nebo „zešílení“ Strach ze smrti

Kromě výše uvedených příznaků má panický záchvat obvykle následující vlastnosti:

To se stane náhle a neexistuje způsob, jak to zastavit. (3) Váš strach nedává smysl nebo je vzhledem ke skutečné situaci přehnaný. Záchvaty paniky obvykle vyvrcholí za 10 minut nebo méně a poté začnou procházet. (1) Útoky se však mohou opakovat několik hodin. (3)

Další informace o známkách a příznacích panické poruchy

Příčiny a rizikové faktory panické poruchy

Přesné příčiny panické poruchy nejsou jasné. Podle APA však existují určité důkazy pro následující teorie: (3)

Životní přechody Velké životní události, jako je ukončení vysoké školy, svatba nebo první dítě, se zdají být spojeny s panickou poruchou. Nedávná ztráta nebo odloučení od milované osoby také souvisí s panickou poruchou.

Genetická predispozice Pokud máte člena rodiny, který má panickou poruchu, máte zvýšené riziko, že ji budete mít sami, zvláště ve stresových obdobích svého života.

Biologická porucha Panická porucha může být také způsobena biologickou poruchou, ale je třeba udělat více výzkumu.

Fyzická a psychologická kombinace Osoba může pociťovat fyzické příznaky jako nástup panického záchvatu a v důsledku toho může mít skutečný panický záchvat. Například pokud máte zrychlený srdeční tep způsobený pitím kávy, cvičením nebo užíváním léků a myslíte si, že máte panický záchvat, můžete vyvolat skutečný panický záchvat.

Rizikové faktory

Podle kliniky Mayo faktory, které mohou zvýšit riziko záchvatů paniky nebo panické poruchy, zahrnují: (4)

Hlavní životní stresy, například když je někdo blízký vážně nemocný Traumatické události, jako je sexuální napadení nebo vážná nehoda Kouření nebo nadměrný příjem kofeinu Být v dětství fyzicky nebo sexuálně zneužíván

Jak se diagnostikuje panická porucha?

Pro diagnostiku panické poruchy uvádí Diagnostický a statistický manuál duševních poruch (DSM-5), vydaný Americkou psychiatrickou asociací, tato kritéria: (5)

Máte opakující se, neočekávané záchvaty paniky. Po nejméně jednom z vašich útoků následoval jeden nebo více měsíců trvajících obav z dalšího útoku nebo důsledků útoku nebo z výrazných změn ve vašem chování souvisejících s útoky. Vaše záchvaty paniky nejsou způsobeny užíváním léků nebo zneužíváním návykových látek, zdravotním stavem nebo jinou poruchou duševního zdraví.

Na klinice Mayo, aby váš lékař určil, zda máte panickou poruchu, může provést: (4)

Fyzikální vyšetření Krevní testy ke kontrole štítné žlázy a dalších možných stavů, které mohou způsobit podobné příznaky Testy na vašem srdci, jako je elektrokardiogram (EKG nebo EKG) Psychologické vyšetření

Váš lékař se vás také může zeptat na užívání alkoholu nebo jiných látek a nechat vás vyplnit psychologické sebehodnocení nebo dotazník.

Prognóza panické poruchy

Panická porucha je vysoce léčitelná. (3) Podle MedlinePlus se většina lidí díky správné léčbě zlepší. (6) Někteří lidé mohou i nadále zažívat vyhýbání se situacím nebo úzkost a mohou vyžadovat další léčbu. (3)

Trvání panické poruchy

Panická porucha může být dlouhodobá. (6) Někteří lidé reagují na léčbu po několika měsících, zatímco jiní mohou potřebovat více než rok. (1)

Možnosti léčby a léčby panické poruchy

Mezi odborníky panuje shoda v tom, že konzultace s licencovaným terapeutem je nejlepší způsob, jak začít řešit panickou poruchu. (3) V některých případech lze použít i léky.

Psychoterapie, zvláště specifický typ známý jako kognitivně behaviorální terapie (CBT), je účinná léčba první linie pro panickou zenidol negativní recenze poruchu. CBT vás naučí různé způsoby, jak reagovat na pocity strachu a fyzické příznaky způsobené panickým záchvatem. (7)

S CBT bude váš terapeut s vámi spolupracovat na postupné simulaci záchvatu paniky v bezpečném prostředí. (4) V průběhu času se fyzické příznaky panického záchvatu přestanou cítit nebezpečné a útoky by měly začít mizet. Pokud jste se vyhýbali jakýmkoli situacím ze strachu, že způsobí panický záchvat, CBT vám s tím také může pomoci.

Možnosti léčby

Ačkoli je léčba panické poruchy volbou, někdy se používají léky. Nejčastěji se jedná o antidepresiva a léky proti úzkosti. (3) Někdy se ke kontrole nepravidelného srdečního tepu používají léky na srdce (jako jsou beta-blokátory).

Benzodiazepiny, které jsou sedativy, mohou snížit panické příznaky, ale mohou také způsobit toleranci a závislost, takže je lékař může předepsat pouze na krátkou dobu, pokud je potřebujete. (7)

Alternativní a komplementární terapie

Relaxační techniky, jako je rekvalifikace dýchání a pozitivní vizualizace, mohou lidem s panickou poruchou „projít“ panickým záchvatem. (3) Lidé s panickou poruchou mohou mít mírně vyšší než průměrnou frekvenci dýchání a naučit se tuto rychlost zpomalit jim může pomoci vyrovnat se s panickým záchvatem a zabránit budoucím útokům. Kromě toho může být nalezení skupiny podpory s ostatními, kteří mají také panickou poruchu, pro některé lidi velmi užitečné, pokud jsou používány společně s léčbou.

Další informace o léčbě panické poruchy: léky, alternativní a doplňkové terapie a další

Prevence panických záchvatů

Nemůžete zabránit panické poruše, ale můžete být schopni zabránit panickým záchvatům tím, že zjistíte, jaké jsou vaše osobní spouštěče. (8)

Můžete také pomoci snížit frekvenci a závažnost záchvatů paniky pomocí následujících úprav životního stylu, podle MedlinePlus: (6)

Vyhněte se alkoholu Pravidelné jídlo, Pravidelné cvičení Dostatek spánku Omezte nebo se vyhněte kofeinu, některým studeným lékům a stimulantům

Podle Clevelandské kliniky mohou tyto tipy také snížit vaše šance na panický záchvat: (9)

Jezte zdravou výživu. Zvládat stres. Poraďte se svým lékařem dříve, než začnete užívat bylinné doplňky nebo volně prodejné léky, protože některé látky mohou zvýšit úzkost.

Co nejrychlejší léčba záchvatů paniky může zabránit jejich zhoršování nebo častějšímu výskytu. (4) Je také důležité dodržovat svůj léčebný plán, abyste předešli relapsům a aby se vaše příznaky nezhoršovaly.

Tipy redakce

10 způsobů, jak zastavit záchvat paniky

Blogger sdílí techniky, které ji uklidňují, když začíná pociťovat panický záchvat. … Zjistit více

Komplikace panické poruchy

Panická porucha může mít komplikace, pokud není léčena, podle APA. Mezi tyto komplikace patří: (3)

Panická porucha často vede k fobii, protože jakmile jste zažili panický záchvat, můžete se začít vyhýbat situacím, jako jste byli v době, kdy k útoku došlo (tzv. „Situační vyhýbání se“). To pak může vést k fobii. Například při řízení máte záchvat paniky, začnete se vyhýbat řízení a pak si vypěstujete skutečnou fobii z řízení. Jednou z vážných komplikací panické poruchy je, když se u vás rozvine agorafobie nebo strach jít ven, protože věříte, že pobytem uvnitř se můžete vyhnout všem situacím, které by mohly vyvolat záchvat paniky.

Lidé s panickou poruchou jsou také:

Více náchylní k zneužívání alkoholu a jiných drog Mít větší riziko pokusu o sebevraždu Trávit více času v nemocničních pohotovostních místnostech Trávit méně času koníčky, sportem a jinými zábavnými aktivitami Být finančně závislí na ostatních Nahlásit pocit, že se cítíte emocionálně a fyzicky méně zdraví než lidé, kteří nemají panická porucha Může se bát řídit více než několik mil daleko od domova

Výzkum a statistika: Kdo má panickou poruchu?

Příznaky panické poruchy často začínají v pozdních dospívajících letech nebo v rané dospělosti. (4) Přestože panická porucha obvykle začíná po dvacátém roce věku, mohou mít tento stav také děti a mnoho z nich má panické příznaky („strašlivá kouzla“). (1)

Asi 2 až 3 procenta Američanů se v daném roce setkají s panickou poruchou a tento stav je dvakrát častější u žen než u mužů.

Související podmínky a příčiny panické poruchy

Asi dvě třetiny lidí s panickou poruchou mají agorafobii. (9) Lidé, kteří mají agorafobii, se podle NIMH extrémně obávají dvou nebo více z následujících situací: (10)

Používání veřejné dopravy Být v otevřených prostorách Být v uzavřených prostorech Stát ve frontě nebo být v davu Být mimo domov sám

Panické poruchy také často vedou k fobiím. Lidé, kteří mají specifické fobie (nazývané také jednoduché fobie), mají intenzivní strach nebo obavy z konkrétních typů předmětů nebo situací. Mezi specifické fobie patří strach z následujícího:

FlyingHeights Některá zvířata, jako jsou pavouci, psi nebo hadi Přijímání injekcí Krev

SOUVISEJÍCÍ: Co je agorafobie? Příznaky, příčiny, diagnostika, léčba a prevence

Zdroje, které milujeme

Americká asociace pro úzkost a depresi

Cílem ADAA je zlepšit kvalitu života lidí s úzkostí, depresí a souvisejícími poruchami. Jejich webové stránky obsahují informace o příznacích a léčbě panické poruchy.

Národní institut duševního zdraví

NIMH je přední federální agenturou pro výzkum duševních poruch a je součástí National Institutes of Health (NIH), největší biomedicínské výzkumné agentury na světě. Jejich webové stránky nabízejí informace o prevalenci panické poruchy spolu s příčinami, příznaky a léčbou.

Americká psychologická asociace

APA je přední vědeckou a profesní organizací zastupující oblast psychologie ve Spojených státech. Jejich webové stránky obsahují informace o příčinách, vedlejších účincích a léčbě panické poruchy.

Další hlášení Carlene Bauerové.

Redakční zdroje a ověřování faktů

Panická porucha. Americká asociace pro úzkost a depresi. Panická porucha. Národní institut duševního zdraví. Listopad 2017. Odpovědi na vaše otázky o panické poruše. Americká psychologická asociace. 2008. Záchvaty paniky a panická porucha. Klinika Mayo. 4. května 2018. Dopad změn DSM-IV na DSM-5 na národní průzkum o užívání drog a zdraví [internet]. Národní centrum pro biotechnologické informace. Červen 2016. Panická porucha. MedlinePlus. 23. listopadu 2020. Panická porucha: Když strach přemůže. Národní institut duševního zdraví. 2016. Panická porucha. Americká akademie rodinných lékařů. 2. října 2018. Panická porucha. Clevelandská klinika. 12. srpna 2020. Úzkostné poruchy. Národní institut duševního zdraví. Červenec 2018. Ukázat méně

Přihlaste se k odběru našeho zpravodaje o duševním zdraví!

Nejnovější v panické poruše

Demi Lovato je Kalifornie střízlivá: Co to znamená a je to bezpečné?

Zjistěte, jak by tento přístup „moderování“ mohl ovlivnit vaše zdraví.

Od Katie Williams 23. dubna 2021

Co je příčinou nárůstu protiasijských zločinů a jak můžeme obětem pomoci?

Střelby v Atlantě zdůraznily nárůst zločinů z nenávisti vůči asijským Američanům. Co se dělá pro řešení následků násilí a duševního zdraví. . .

Od Don Rauf, 25. března 2021

Terapeut mluví: skutečný zážitek z rozhovoru s Meghan a Harrym od Oprah

Rozhovor roku odhalil duševní problémy, které postihují mnohem více lidí než jen členy královské rodiny.  

Allison Young, MD, 18. března 2021

10 nejlepších potravin na uklidnění sezónní deprese

Sortiment potravin posilujících mozek a hladinu cukru v krvi může pomoci zmírnit příznaky sezónní afektivní poruchy (SAD).

Od Jessicy Migala 25. února 2021

Duševní zdraví 2020 v kostce: Psychiatr přemýšlí o roce terapie

Z profesionálního hlediska bude rok 2020 vždy připomínán jako rok, kdy došlo ke srážce pandemie a politického stresu.

Od Allison Young, MD 16. února 2021

Chytré zdraví: Vyzkoušel jsem meditaci tiché chůze od MindTravel – a znovu to oživilo moji horlivost pro všímavost

Od Ashley Welchová, 10. února 2021

Když nám vesmír předá nejistotu, pečeme

Zatímco pandemie zuří, já jsem se obrátil k pečení, abych uklidnil nervy. Stejně tak velká část země. Proč?

Od Alicie Raeburn 9. února 2021

Nejlepší produkty pro úlevu od stresu a úzkosti

Zde je 10 gadgetů, zařízení, aplikací a knih, které vám v těchto stresových časech pomohou zhluboka se nadechnout, meditovat a zbavit se stresu.

Od Hedy Marks 29. ledna 2021

Váš 10bodový plán péče o sebe k posílení odolnosti v zimě COVID-19

Tváří v tvář pokračujícímu útoku na COVID-19 musíme všichni posílit postupy péče o sebe, které pomáhají zvýšit naši odolnost.